Kto jest narażony na grzybicę paznokci?

Grzybicza może dotyczyć części lub całego paznokcia lub kilku paznokci. Zwykle grzybica paznokci nie jest bolesna. Jednak bez leczenia, z biegiem czasu noszenie butów, chodzenie, a nawet stanie przez dłuższy czas może stać się coraz bardziej niewygodne lub bolesne.

Objawy grzybicy paznokci

  • Białe plamy lub smugi na powierzchni paznokcia
  • Żółte przebarwienia paznokci
  • Czarne przebarwienia paznokci
  • Ból paznokci
  • Pogrubienie paznokci
  • Kruche i łamliwe paznokcie

Grzybica paznokci wygląda nieestetycznie i może powodować zakłopotanie. Zazwyczaj paznokieć staje się grubszy i zmienia kolor na żółtawobrązowy. Zakażenie może rozprzestrzenić się na okoliczne paznokcie, a nawet na skórę. Grzybica może być również zaraźliwa i przenosić się z jednego paznokcia na drugi i z jednej osoby na drugą. Dlatego ważne jest, aby leczyć grzybicę paznokci, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.

Białe plamy lub smugi
na powierzchni paznokcia

Białe plamy mogą być objawem niedoboru wapnia w organizmie. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że jest to oznaka grzybicy na powierzchni paznokcia. W takim przypadku paznokieć może ulec uszkodzeniu i stać się kruchy, ostatecznie zmieniając kolor na brązowy lub szary. Wpływa to nie tylko na wygląd paznokcia. Grzybica może się stopniowo rozprzestrzeniać na kolejne paznokcie. Nieleczona może stać się bolesna.

Żółte przebarwienia paznokci
Przebarwienia paznokci są jednym z pierwszych objawów grzybicy. Żółte przebarwienia są najczęściej spowodowane zakażeniem. Częste malowanie paznokci może również powodować żółte przebarwienia. Zaleca się unikanie ciągłego malowania paznokci. Zbyt długie pozostawianie lakieru na paznokciach może spowodować grzybicę. Pigmenty stosowane w lakierach do paznokci, szczególnie ciemniejsze odcienie, mogą z czasem zabarwić paznokcie. Najlepszym sposobem, aby temu zapobiec, jest użycie oddychającego lakieru do paznokci, specjalnego lakieru do paznokci zakażonych grzybicą lub użycie przezroczystej bazy przed pomalowaniem paznokci. Innymi przyczynami przebarwień paznokci mogą być przewlekłe choroby wątroby, nadmierne palenie i niezdrowy styl życia.

Czarne paznokcie
Istnieje wiele przyczyn czarnych lub ciemnych paznokci, ale najczęstszym jest uraz. To przebarwienie nazywa się „krwiakiem podpaznokciowym” i związane jest z wylewem krwi, która gromadzi się pod paznokciem. Powoduje to nie tylko przebarwienie paznokcia, ale także wywiera silny nacisk, co prowadzi do intensywnego bólu. W wielu przypadkach zaleca się leczenie, aby złagodzić ten dyskomfort. Chociaż u każdego może dojść do pojawienia się czarnych paznokci w wyniku przypadkowego urazu, to bardziej narażeni są sportowcy i osoby, które często chodzą boso. Czarne paznokcie są również powszechne u pacjentów z obniżoną odpornością.

Bolesne paznokcie
Grzybica paznokci może być bolesna, zwłaszcza gdy leczenie rozpocznie się zbyt późno. Najczęstsze przyczyny bólu podczas zakażenia paznokci to: obrzęk fałdu paznokcia, zgrubienie paznokcia lub całkowite oddzielenie się płytki paznokciowej od łożyska. Może to powodować dyskomfort, a nawet ból podczas zakładania obuwia, chodzenia lub stania przez dłuższy czas. Leczenie grzybicy paznokci pomaga zmniejszyć ból. Bolesne wrastanie paznokci zwykle spowodowane jest nieprawidłowym ich obcięciem, niedopasowanym obuwiem lub jest dziedziczne.

Pogrubienie paznokci stóp
Paznokcie stają się grubsze i twardnieją wraz z wiekiem. Jeśli pogrubienie paznokci stóp występuje u młodszych osób, najprawdopodobniej jest to spowodowane zakażeniem lub zranieniem. Zarażony paznokieć staje się grubszy i trudniejszy do penetracji, co utrudnia leczenie. Opiłowanie paznokcia może spowodować jeszcze większe uszkodzenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest jak najwcześniejsze leczenie zakażenia. Poważny uraz paznokcia jest oczywistą przyczyną pogrubienia, częściej jednak jest to spowodowane codziennymi czynnościami powodującymi powtarzający się nacisk na paznokieć. Ciągłe uderzanie paznokcia o but powoduje jego oddzielanie się od łożyska. Pogrubione paznokcie mogą być bolesne, trudne do obcięcia i zwiększać podatność na zakażenie.

Kruche i łamliwe paznokcie
Kruchość paznokci może być spowodowana długotrwałym działaniem wody lub chemikaliów, takich jak detergenty i lakiery do paznokci. Są również oznaką starzenia. Z tego powodu u dorosłych i u osób starszych częściej występuje grzybica paznokci, ponieważ grzyby wnikają do paznokci przez pęknięcia. Wiele schorzeń może wpływać na kruchość paznokci, co oznacza, że łatwo pękają, łamią się, rozdwajają lub łuszczą. Cienkie i kruche paznokcie, określane jako onychoschizja, mogą być również oznaką niedoczynności tarczycy. W niektórych przypadkach może pomóc przyjmowanie suplementów witaminowych z biotyną i stosowanie środków nawilżających zwłaszcza po długim moczeniu paznokci w wodzie. Nailner 2 w 1 zapobiega przedostawaniu się grzybów do paznokci, ponieważ tworzy warunki, w których grzyby nie mogą przetrwać. Nailner 2 w 1 zawiera również substancje nawilżające, które pomagają odbudować się popękanym, kruchym paznokciom.