Co to jest grzybica paznokci?

Grzybica paznokci jest częstym problemem u osób dorosłych, dotykającym zarówno mężczyzn, jak i kobiety. Częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem, ponieważ paznokcie osłabiają się i są bardziej podatne na zakażenie. Zazwyczaj występuje na paznokciach stóp, czasem dłoni.

Grzybica paznokci wygląda nieestetycznie i może powodować zakłopotanie. Zazwyczaj paznokieć staje się grubszy i zmienia kolor na żółtawobrązowy. Zakażenie może rozprzestrzenić się na okoliczne paznokcie, a nawet na skórę. Grzybica może być również zaraźliwa i przenosić się z jednego paznokcia na drugi i z jednej osoby na drugą. Dlatego ważne jest, aby leczyć grzybicę paznokci, gdy tylko pojawią się pierwsze objawy.

Co powoduje grzybicę paznokci?

Grzybicę paznokci wywołują trzy rodzaje grzybów: dermatofity, drożdże i pleśnie nie będące dermatofitami. Grzyby to proste pasożytnicze organizmy roślinne, które do wzrostu nie potrzebują światła słonecznego. Paznokcie są szczególnie podatne na zakażenie, ponieważ grzyby preferują ciemne i wilgotne miejsca. Baseny, przebieralnie i prysznice zazwyczaj są siedliskiem tego rodzaju grzybów. Przewlekłe choroby, takie jak cukrzyca, problemy z układem krążenia, choroby związane z niedoborem odporności, a także stopa sportowca (atlety) lub nadmierna potliwość, również zwiększają ryzyko rozwoju grzybicy paznokci.

Kto jest narażony na grzybicę paznokci?

Grzybica paznokci występuje częściej u osób starszych, ponieważ proces starzenia powoduje, że paznokcie są mniej nawilżone i częściej pękają. Dlatego dzieci są mniej podatne na grzybicę paznokci, ponieważ ich paznokcie są zwykle mocniejsze, zdrowsze i bez pęknięć. Grzyby wnikają do paznokci przez pęknięcia, dlatego paznokcie popękane, naturalnie kruche lub osłabione w wyniku urazu łatwiej ulegają zakażeniu.

Jakie powikłania może spowodować grzybica?

Grzybica paznokci zwykle nie ustępuje samoczynnie, a nieleczona może powodować powikłania. Grzybica paznokci może być bolesna i powodować trwałe ich uszkodzenie. Częstym powikłaniem jest wrastający paznokieć.

Grzybica paznokci może przyczynić się do zniekształcenia paznokcia, który następnie wrasta w skórę zamiast rosnąć nad nią. Zwykle dzieje się tak z paluchem (dużym palcem u nogi), ale może również wystąpić w przypadku innych paznokci. Wrastający paznokieć może zostać zakażony, powodując zaczerwienienie, obrzęk i powstawanie ropy. Osoby ze zdeformowanymi lub zgrubiałymi paznokciami są bardziej narażone na wrastanie paznokci, szczególnie dotyczy to osób starszych.

Jak zapobiegać grzybicy paznokci?

Wskazówki, jak zachować zdrowe paznokcie i zapobiegać grzybicy paznokci:

 • Unikać noszenia syntetycznych rajstop lub skarpet
 • Nosić skarpetki wykonane z naturalnych materiałów, takich jak wełna. Jeśli zrobią się wilgotne, należy je zmienić, aby stopy były suche
 • Nosić sandały lub przewiewne (oddychające) buty wykonane z materiału, który pozwala na odprowadzenie wilgoci
 • Nie udostępniać nikomu swoich butów, skarpet ani nożyczek do paznokci
 • Zawsze dokładnie osuszać stopy, zwłaszcza między palcami
 • Nosić klapki podczas korzystania z publicznego basenu lub prysznica. Unikać chodzenia boso w miejscach publicznych
 • Unikać zbyt długiego pozostawienia lakieru na paznokciach i nakładania nowych warstw na stare
 • Unikać uszkodzenia paznokci. Może się to zdarzyć w przypadku noszenia zbyt małych butów lub zbyt krótkiego obcięcia paznokci
 • Stosować środki zapobiegawcze, takie jak Nailner 2 w 1. Dokładnie umyć i
 • osuszyć stopy lub dłonie i nałożyć preparat bezpośrednio na paznokieć. Stosując
 • Nailner 2 w 1 jeden raz dziennie, można zapobiec nawrotom grzybicy paznokci.